Banner

TopBanners

Nacházíte se zde: Home Aktuality Zprávy Hasiči testují elektromobil
Hasiči testují elektromobil PDF Tisk Email
Neděle, 28 Duben 2019 00:00

Hasiči ze záchranného sboru Kraje Vysočina budou při své činnosti využívat elektromobil VW e-Golf. Opět po čtyřech letech se tak mohou přímo v praxi seznámit se specifickými konstrukčními vlastnostmi a bezpečnostními prvky těchto typů vozů. Elektromobil hasičům zapůjčila společnost ČEZ, a.s., a osobně si ho na dobu tří týdnu převzal ředitel HZS ČR kraje Vysočina, plk. Ing. Jiří Němec.

První elektromobil si hasiči na Vysočině i jižní Moravě vyzkoušeli v roce 2015. Svůj elektromobil jim poskytla Jaderná elektrárna Dukovany a postupně se s ním seznamovali hasiči na všech územních odborech obou krajů. Obdobně tomu je i tentokrát. Díky praktickému seznámení tak budou moci profesionální hasiči z Vysočiny připravit taktické postupy a nácviky zásahů u případných dopravních nehod automobilů s elektrickým pohonem. „Elektromobily se stávají stále rozšířenějším dopravním prostředkem, proto vítáme možnost seznámit se s tímto vozidlem podrobněji. V rámci našeho sboru využijeme elektromobil především pro odbornou přípravu hasičů s ohledem na možný zásah při dopravní nehodě,“ uvedl při přebírání vozu ředitel Němec.

 

V současné době je v České republice registrována více než tisícovka elektromobilů a každoročně přibývá několik stovek dalších. „S rostoucím počtem elektromobilů roste možnost, že se záchranáři při zásahu u dopravních nehod setkají i s tímto typem automobilů. Rádi jsme proto našim kolegům z Kraje Vysočina umožnili, aby se s elektromobily důkladně seznámili a získané poznatky využili při své práci a záchraně lidských životů,“ vysvětluje Ivo Novotný, manažer útvaru požární ochrana a havarijní připravenost ČEZ, a. s.

Hasiči z Jaderné elektrárny Dukovany s kolegy z hasičských záchranných sborů z kraje Jihomoravského a Kraje Vysočina úzce spolupracují, zejména při cvičeních jak v požární ochraně tak havarijní připravenosti. Členové jednotky hasičů elektrárny také stále častěji poskytují svoji pomoc v blízkém okolí elektrárny, na území obou krajů. Nejčastěji zasahují při dopravních nehodách a požárech. V roce 2018 zasahovali více než 20 krát.

V letošním roce začala elektromobilitu jako komplexní službu pro domácnosti a živnostníky poskytovat společnost ČEZ Prodej. Vedle prodeje pěti typů elektromobilů nabízí také, kontrolu dostatečné robustnosti elektroinstalace pro domácí dobíjení, čip pro dobíjení ve veřejných stanicích nebo zelenou elektřinu pro domácnosti elektromobilistů. Společně s tím poskytuje také domácí dobíjecí stanice, které jsou výrazně rychlejší než dobíjení ze zásuvky, takzvané wallboxy.

ČEZ s více 140 veřejnými dobíjecími stanicemi disponuje nejširší síť v České republice a přibližně každý týden staví jednu novou. Více než 80 stanic v rámci sítě ČEZ je rychlodobíjecích a na nich mohou elektromobilisté dobít 80 procent kapacity baterií za zhruba 20–30 minut. V nejbližší době připravuje ČEZ otevření nových dobíjecích stanic v jihomoravském regionu, zejména ve městech a u hlavních dálničních tahů. V kombinaci se stále se prodlužujícím dojezdem nových modelů elektromobilů se tak už dnes elektromobilista dostane prakticky po celé republice. Výstavba je z části financovaná z dvojice grantů evropského programu CEF, pro oblast Doprava, v jehož výzvách ČEZ loni a předloni uspěl. Evropská komise touto cestou podporuje propojování Evropy budováním dobíjecích stanic podél hlavní silniční sítě TEN-T. Více na http://www.elektromobilita.cz/cs/mapa-dobijecich-stanic.html.

Jiří Bezděk

 

Aktualizováno Neděle, 28 Duben 2019 15:29