Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Aktuality Rozhovory
Rozhovory
Rozhovor s ředitelkou hospodářské komory PDF Tisk Email
Pátek, 20 Říjen 2023 08:00

Dobročinné sbírky mi nejsou lhostejné, říká Petra Poláková
Okresní hospodářská komora Třebíč je veřejnoprávní organizace podporující malé a střední podnikání v našem regionu. Aktuálně sestává z bezmála 150 členů a v našem městě má nezastupitelné místo ve svém oboru. Vedle bezpočtu aktivit, které realizuje, je organizací dlouhodobě spolupracující s místní Charitou. O pracovních povinnostech i volném čase jsme si povídali s ředitelkou společnosti Petrou Polákovou.
Jaké je poslání Okresní hospodářské komory Třebíč?
Zjednodušeně řečeno – posláním komory je podporovat podnikatelské aktivity, sdružovat firmy v regionu a starat se o plnění jejich požadavků a potřeb. Prostřednictvím Hospodářské komory České republiky se snažíme o to, aby se zjednodušovaly a zlepšovaly podmínky pro podnikání.
Proč je důležité sdružovat firmy v našem regionu?

Aktualizováno Pátek, 20 Říjen 2023 08:08
Celý článek...
 
Třebíčská Domovinka slaví PDF Tisk Email
Neděle, 15 Říjen 2023 00:00

Společnost lidí je lékem na osamělost, říká Anna Strnadová
Třebíčská Domovinka slaví. Své zázemí klientům poskytuje už úctyhodných 25 let. Jak to ve stacionáři chodí a co jeho pracovníci přichystali k půlkulatému výročí? Vyzpovídali jsme koordinátorku služby.
1. Můžete nám ve stručnosti popsat historii Domovinky?
Domovinka je denní pobyt pro seniory a dospělé se zdravotním postižením založená 5. října 1998 jako středisko Oblastní charity Třebíč. Původně sídlila za rybníkem v Borovině v objektu bývalých jeslí a v roce 2005 se odstěhovala do budovy bývalé školky v ulici Gen. Sochora, kde je dodnes. Na jejím založení má velkou zásluhu tehdejší i současný ředitel Oblastní charity Třebíč Mgr. Petr Jašek, MBA, a také první vedoucí, zdravotní sestra Pavla Cinková.
Od počátku byla Domovinka plánována pro lidi, kteří jsou doma, potřebují už péči druhých a ze zdravotních důvodů se nedostanou za svými přáteli. Zároveň ale stále vyhledávají společenské kontakty. Tak se dostanou k nám, kde na ně čeká program a společenství vrstevníků, aby mohli strávit zajímavěji den a těšit se na něj. Současně si jejich rodina odpočine a déle se jí pak i podaří postarat se o seniora v domácím prostředí.

Aktualizováno Středa, 11 Říjen 2023 20:25
Celý článek...
 
Exkluzivní rozhovor ředitele EDU o příčině neplánované odstávky PDF Tisk Email
Pátek, 06 Září 2019 11:31

Druhý dukovanský blok stojí již dva měsíce. Na vině je netěsnost jedné z tisíců trubiček parogenerátoru, tedy výměníku tepla mezi primárním a sekundárním okruhem. Protože se podle délky nucené odstávky evidentně nejedná o běžnou netěsnost, požádali jsme o rozhovor na toto téma ředitele JE Dukovany Ing. Miloše Štěpanovského.

K čemu parogenerátor v elektrárně slouží?

Parogenerátor je výměník tepla. Slouží k výrobě páry, která pak pohání dvě rovnotlaké turbiny se čtyřmi turbogenerátory o výkonu 255 megawatt.

Jaká je konstrukce parogenerátorů v Dukovanech?

Každý ze čtyř reaktorových bloků elektrárny je osazen šesticí parogenerátorů, umístěných v hermetických boxech hluboko pod podlahou reaktorového sálu. U nás jsou umístěny horizontálně. Voda z primárního okruhu reaktoru ohřátá na 300 stupňů Celsia se přivádí do parogenerátoru, tam se rozdělí do 33 tisíc teplosměnných trubiček, které jsou ochlazovány sekundární vodou. Z té se vlivem tepla a nižšího tlaku vytváří pára. V JE Dukovany vyrobí během hodiny 477 tun páry o teplotě 260 °C a výstupním tlaku 4,75 MPa. Voda se po kondenzaci v kondenzátorech znovu předehřívá a je vedena zpět do parogenerátoru.

Co se vlastně přihodilo, že elektrárna již více než 60 dní stojí?

Celý článek...
 
Händel poprvé v Přibyslavicích PDF Tisk Email
Neděle, 15 Květen 2016 07:21

V neděli 8. května 2016 se kostel Narození Panny Marie v Přibyslavicích rozezvučel hudbou úchvatného barokního oratoria Georga Friedricha Händela Mesiáš v podání známého třebíčského souboru Musica animata za doprovodu Smyčcového orchestru ZUŠ Třebíč a smyčcového kvartetu Ad Hoc Quartet.

Co všechno obsahuje nastudování tak náročného díla s amatérskými zpěváky a hudebníky (profesionály lze spočítat na prstech jedné ruky) jsme se zeptali manažera a dirigenta souboru Karla Tomka.

KT: V první řadě to vyžaduje náležité množství drzosti a odvahy, protože se jedná o skladbu, která v mnohém hraničí s hudebními schopnostmi průměrného zpěváka a instrumentalisty. Protože ale velmi dobře znám nejen kvalitativní možnosti našich zpěváků a hudebníků, ale také jejich odhodlání překonat sám sebe, jít do rizika s nadějí na úspěšný konec a znám jejich lásku k daru hudby a radost ze sborového kolektivu, do studia jsme se před více než rokem pustili s nadšením. Mimo perfektního logistického zabezpečení sboru (nácvikové mp3, online organizace zkoušek a soustředění) to vyžadovalo ode všech hodně pokory, tolerance a zodpovědnosti za společné dílo. Jakýkoli individualismus musel jít stranou. Zní to možná v dnešní moderní době až diskriminačně, ale nastudovat dílo, jehož podstata stojí na jasném hudebním řádu, vyžaduje obdobný řád i při přípravě.

Celý článek...
 
Do Infocentra JE Dukovany vstoupil půlmiliontý návštěvník PDF Tisk Email
Čtvrtek, 20 Červen 2013 00:00

U vstupu do IC vítají návštěvníky dvě průvodkyně a rozdávají oranžové kartičky opatřené z jedné strany logem společnosti a z druhé strany čísly v číselné řadě od 499 987. Studenti si netušeně lístečky přebírají a plynule přechází do kinosálu k úvodnímu zahájení exkurze. Před jejím započetím přichází Petr Spilka se svým týmem a vyzývají držitele kartiček s čísly 499 999, 500 000 a 500 001, aby předstoupili a dozvěděli se důvod celé akce. Atmosféra v sále je zvídavá a „dá se krájet „.

Jako první přichází Adéla Holcová, následně Miriam Danielková a jako třetí Míša Skokanová.

Certifikát půlmiliontého návštěvníka IC JE Dukovany obdržela Miriam Danielková ze Zhoře u Skutče, které jsme se krátce zeptali:

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 Další > Konec >>

Strana 1 z 3