Banner

TopBanners

Nacházíte se zde: Home Aktuality Rozhovory
Rozhovory
Händel poprvé v Přibyslavicích PDF Tisk Email
Neděle, 15 Květen 2016 07:21

V neděli 8. května 2016 se kostel Narození Panny Marie v Přibyslavicích rozezvučel hudbou úchvatného barokního oratoria Georga Friedricha Händela Mesiáš v podání známého třebíčského souboru Musica animata za doprovodu Smyčcového orchestru ZUŠ Třebíč a smyčcového kvartetu Ad Hoc Quartet.

Co všechno obsahuje nastudování tak náročného díla s amatérskými zpěváky a hudebníky (profesionály lze spočítat na prstech jedné ruky) jsme se zeptali manažera a dirigenta souboru Karla Tomka.

KT: V první řadě to vyžaduje náležité množství drzosti a odvahy, protože se jedná o skladbu, která v mnohém hraničí s hudebními schopnostmi průměrného zpěváka a instrumentalisty. Protože ale velmi dobře znám nejen kvalitativní možnosti našich zpěváků a hudebníků, ale také jejich odhodlání překonat sám sebe, jít do rizika s nadějí na úspěšný konec a znám jejich lásku k daru hudby a radost ze sborového kolektivu, do studia jsme se před více než rokem pustili s nadšením. Mimo perfektního logistického zabezpečení sboru (nácvikové mp3, online organizace zkoušek a soustředění) to vyžadovalo ode všech hodně pokory, tolerance a zodpovědnosti za společné dílo. Jakýkoli individualismus musel jít stranou. Zní to možná v dnešní moderní době až diskriminačně, ale nastudovat dílo, jehož podstata stojí na jasném hudebním řádu, vyžaduje obdobný řád i při přípravě.

Celý článek...
 
Do Infocentra JE Dukovany vstoupil půlmiliontý návštěvník PDF Tisk Email
Čtvrtek, 20 Červen 2013 00:00

U vstupu do IC vítají návštěvníky dvě průvodkyně a rozdávají oranžové kartičky opatřené z jedné strany logem společnosti a z druhé strany čísly v číselné řadě od 499 987. Studenti si netušeně lístečky přebírají a plynule přechází do kinosálu k úvodnímu zahájení exkurze. Před jejím započetím přichází Petr Spilka se svým týmem a vyzývají držitele kartiček s čísly 499 999, 500 000 a 500 001, aby předstoupili a dozvěděli se důvod celé akce. Atmosféra v sále je zvídavá a „dá se krájet „.

Jako první přichází Adéla Holcová, následně Miriam Danielková a jako třetí Míša Skokanová.

Certifikát půlmiliontého návštěvníka IC JE Dukovany obdržela Miriam Danielková ze Zhoře u Skutče, které jsme se krátce zeptali:

Celý článek...
 
Rozhovor s končící zastupitelkou PDF Tisk Email
Středa, 25 Leden 2012 08:13

Odstupující zastupitelka Marie Rynešová poskytla rozhovor dennímu tisku. Protože však nebyl zveřejněn, rozhodli jsme se s jeho obsahem seznámit čtenáře iHoNem.cz.

 

Rozhodla jste se odejít ze zastupitelstva, protože se domníváte, že nemáte podporu ani starosty Pavla Heřmana, ani ostatních zastupitelů ze strany HZNR!. V čem to spatřujete?

Nedomnívám se, je to fakt. Když jsem těsně po sečtení volebního výsledku v druhý den voleb šla s Pavlem Heřmanem na první schůzku vítězných stran do firmy Kapucín, uvítal mne Milan Zeibert (Břehy) slovy: „Ty seš tady taky?“ Bylo mi rázem jasné, že už před volbami musela být dohoda o personálním obsazení radnice. Další reakce Pavla Heřmana, Petra Škarabely a Jolany Smolové mne v tom jen utvrdily. Lidé z vlastní kandidátky hledali důvody, proč nemám být v radě města.

Proč tomu tak je? V nové koalici došlo zřejmě ke shodě v tom, že bude výhodné pokračovat v zajetých kolejích, jen „osoby a obsazení“ se vymění. Moje názory všichni znají. Jsem proti korupci a zvýhodňování kamarádů. Na tom se není možno se mnou domluvit.

  

V tisku jste uvedla, že nesouhlasíte se směřováním současné radnice. Kam tedy směřuje?

Především se mi nelíbí nastavené priority. V době krize nelze rozhazovat, připravit rozpočet s deficitem 99 miliónů korun, což mimochodem představuje 20,4% !!! To si ani vláda socialistů nedovolila. V Třebíči středopravá koalice ano.

Aktualizováno Pondělí, 23 Červenec 2012 07:07
Celý článek...
 
V Dukovanech jsou připraveni PDF Tisk Email
Čtvrtek, 25 Srpen 2011 07:41

Noční můrou každého energetika je rozpad elektrizační soustavy, tzv. blackout. Je to kritický režim, který může přivodit rozsáhlé škody na majetku a způsobit dokonce omezenou funkci či nefunkčnost zařízení a institucí, které jsou na dodávce elektrické energie závislé. Ať už jde o školy, výrobní závody, obchody, úřady a nemocnice. Tiskový mluvčí JE Dukovany Petr Spilka nám vysvětlil, jak by takový stav vypadal z hlediska EDU.

Jste v EDU připraveni na takový výpadek energie?
Na blackout jsou Dukovany připraveny nadstandardně. Vyplývá to z blízkosti dvou významných vodních zdrojů, přečerpávací elektrárny Dalešice – Mohelno a elektrárny Vranov nad Dyjí, které mají schopnost startu ze tmy (blackstartu) a podání napájení do Dukovan, jenž byly ověřeny praktickou zkouškou. Další výhodou je dobrá propojitelnost rozvodného uzlu Slavětice – Sokolnice, která poskytuje Dukovanům rezervní napájení. To umožňuje obnovu doslova ze všech světových stran.

Aktualizováno Pátek, 09 Září 2011 07:56
Celý článek...
 
Jak budeme jezdit? PDF Tisk Email
Středa, 03 Srpen 2011 00:00

Od 1. srpna začala platit novela zákona o provozu na pozemních komunikacích č. 133/2011 Sb., ve které je hned několik výraznějších změn. Alespoň ty nejdůležitější rozebereme. A proto jsme vyzpovídali zástupce vedoucího dopravního inspektorátu policie v Třebíči, npor. Ing. Jana Šrutku.

 

Alkohol ano či ne?

U některých řidičů převládá názor, že když je řízení pod vlivem alkoholu nyní bez bodů, tak si občas mohou dát jedno pivko. Je to pravda? „Nenechme se mýlit. Pořád je platná tzv. nulová tolerance“, říká npor. Šrutka

Aktualizováno Čtvrtek, 18 Srpen 2011 12:19
Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 Další > Konec >>

Strana 1 z 2