|
Úterý, 30 Říjen 2012 10:09 |
|
Na regionálním (krajském) sněmu ODS v Jihlavě odstoupil předseda, europoslanec Ivo Strejček. Ne že by ho až tak iritoval tristní výsledek krajských voleb (ODS obdržela 10% hlasů a byla ostudně až čtvrtá). Naopak. Volal po změně ve vedení ODS a nabídl se, že bude jejím místopředsedou !!!
Někteří delegáti to měli za nepovedený vtip. Při volbě porazila Strejčka předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová i bývalý hejtman Miloš Vystrčil.
Krátce poté Strejček rezignoval. Někteří z delegátů soudili, že to bylo o několik let později, než je zdrávo. Strejček měl vždy talent podporovat neschopné, např. Stanislava Mastného a Simonu Kafoňkovou. Připisuje se mu lví podíl na třetím štěpení třebíčské ODS před třemi roky, když skoro polovina členů odešla do Výčap. Mimochodem, je až zarážející, kolik členů třebíčského zastupitelstva v současnosti i v nedávné minulosti prošlo členstvím v ODS.
|
|
Celý článek...
|
|
|
Pátek, 26 Říjen 2012 10:48 |
|
Už minulou středu začala vyjednávání o koalici na krajské úrovni. Zdálo se, že budou zdlouhavá. Opak se ukázal být pravdou. Socialisté se rozhodli pro totožný model jako v minulém období. Nabídli komunistům pokračování své menšinové vlády s jejich podporou. Ostrouhali lidovci. I jim dala ČSSD tuto nabídku, lidovecký vyjednávač Kodet však požadoval dvě uvolněná místa v radě kraje a když byl odmítnut, označil nabídku ČSSD jako odporující matematickým zákonům. Zapomněl asi, že politické zákony fungují jinak. Dohoda ČSSD s komunisty byla podepsána dnes po poledni.
Vminulé úvaze jsem napsal, že hodně pravděpodobné je pokračování současné koalice, kterou je jednobarevná krajská rada, složená jen ze socialistů. Tichou podporu jí dávali komunisté a dostali jako „úlitbu“ trafiky ve formě placených předsedů výborů finančního a kontrolního. To byl ovšem na voliče faul. Je zvykem, že právě tyto výbory ovládá v civilizovaném světě opozice a nikoliv koalice, byť skrytá. Nyní bolševici posílili a socialisté oslabili. Komunisté nejprve chtěli dvě místa v radě. Podle dobře informovaného člena vyjednávacího týmu jim Běhounek "nastavil vidle". Buď dvě místa v radě a přijdou o tři placené funkcionáře, nebo budou mít tři uvolněné placené posty a nikoho v radě. Komunisté se rozhodli pro peníze.
|
|
Aktualizováno Pátek, 26 Říjen 2012 15:19 |
|
Celý článek...
|
|
Pondělí, 22 Říjen 2012 06:49 |
|
Senátní volby jsou za námi. Třebíčsko bude šest let zastupovat František Bublan, nestraník za ČSSD, dosud poslanec parlamentu. Mimochodem, nahradí ho tam poněkud provařený náhradník - socialista Zgarba.
Vítězství ve druhém kole bylo překvapivě jasné. Zatímco v prvním kole obdržel těsně nad 9 tisíc hlasů, ve druhém to bylo bez pár hlasů 11 tisíc. Naopak komunista Josef Zahradníček prodělal opačný vývoj. V prvním kole těsně necelých devět tisíc, ve druhém o tisícovku méně.
Jak si takový posun vysvětlit? Předně mizerná účast umožnila hru malých čísel. Jen každý pátý volič přišel hlasovat. V prvním kole pro Zahradníčka hlasovali protestní voliči, kteří vlastně přišli ke krajským volbám. Dali jakési varování vládním stranám: raději bolševikům, než vám. Jenomže ve druhém kole nastalo vystřízlivění. Přece nás nebude v Praze zastupovat komunista! A jak říkávala moje babička – v nouzi i Franta dobrej.
|
|
Celý článek...
|
|
|
Pátek, 19 Říjen 2012 00:00 |
|
Ve středu začalo vyjednávání o koalici na krajské úrovni. I když moc podrobností na veřejnost neproniklo, přesto se nám podařilo zjistit několik zajímavých podrobností.
Jaká je výchozí pozice? O hejtmanovi není sporu. při jakékoliv pravděpodobné kombinaci zůstává Jiří Běhounek (za ČSSD) a socialisté si budou vybírat partnery. Tím ale jistoty končí. Hodně pravděpodobné je pokračování současné koalice. Jednobarevná krajská rada, složená jen ze socialistů. Tichou podporu jí dávali komunisté a dostali jako „úlitbu“ trafiky ve formě placených předsedů výborů. Nyní však bolševici posílili (socialisté naopak oslabili) a tak budou možná chtít víc. Například otevřenou koalici. Tomu se Běhounek bude jen těžko bránit.
Druhým možným koaličním partnerem jsou lidovci.
|
|
Celý článek...
|
|
Čtvrtek, 18 Říjen 2012 07:22 |
|
V pátek a v sobotu proběhne na Třebíčsku druhé kolo senátních voleb. Kdo zasedne do senátorského křesla a získá tak doživotní imunitu?
Z prvního kola postoupili dva kandidáti levice. Ve druhém kole se očekává těsný výsledek. Voliči neúspěšných adeptů budou absentovat. Je jim totiž úplně jedno, který „levičák“ bude zvolen.
Zdálo by se, že v souladu s celostátním trendem je favoritem František Bublan (za ČSSD). Jenomže proti němu hovoří celá řada relevantních argumentů. Shrnul je jeden vlivný třebíčský sociální demokrat: „Předně Bublan není Třebíčák. Bydlí někde v Brně a ústředí nám ho vnutilo. Že je zběhlý farář, to bude vadit spíš lidovcům, ale ti stejně k volbám nepřijdou. Nám spíš vadí, že pan poslanec před zvolením do sněmovny slíbil, že vstoupí do ČSSD. Na splnění slibu marně čekáme dodnes. Jak věřit někomu, kdo má plná ústa péče o rodinu a sám má vlastní matku v domově důchodců?“
|
|
Aktualizováno Čtvrtek, 18 Říjen 2012 07:43 |
|
Celý článek...
|
|
|
|
|
<< Začátek < Předchozí 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Další > Konec >>
|
|
Strana 56 z 82 |