|
Neděle, 04 Leden 2015 00:00 |
|
Zatímco v minulém roce jsme platili za kubík vody 83,82 Kč, od prvního ledna saháme do kapsy hlouběji. Voda podražila na 85,73 koruny. Pochopitelně to vyvolává otázky, proč tomu tak jev. Spotřeba na obyvatele totiž klesá. Představitelé vodárenství se brání tím, že musejí povinně použít finanční model, podle kterého se stanovuje cena vodného a stočného, a který zahrnuje i inflaci. Jenomže všechny výnosy, nájemné a dividendy jdou zpět do vodárenství. Přitom infrastruktura patří obcím. Téměř veškeré výnosy Vodárenské a.s. jdou svazku. Ten je neprojí, ale všechny vrací do oprav a do nových kanalizací.
Zdražení vody neproběhlo v představenstvu hladce. Z osmi jeho členů bylo nejprve proti zdražení pět. Pak se ale někdo nechal přesvědčit a v opozici ke zdražení zůstaly jen Moravské Budějovice, Jaroměřice a Moravský Krumlov. Proč mezi nimi není i zástupce TřebíčePavel Heřman (volba Tr)? Tak by se měli ptát nejen občané Třebíče, ale i obcí, které třebíčský starosta zastupuje.
|
|
Celý článek...
|
|
|
Pátek, 19 Prosinec 2014 00:00 |
|
Na první pohled se zdá, že stavba nové tělocvičny za čtyřicet miliónů u hotelové školy v Borovině je pro Třebíč přínosem. Místostarosta Vladimír Malý (ČSSD) to vydává za svou zásluhu. Stavbu bude financovat kraj, kterému šéfují socialisté.
Jenomže na druhý pohled už to tak výhodné není. Bude se muset zabrat pořádný kus městské zeleně a musí se vystřílet obrovská kaverna do skalnatého svahu. Opoziční zastupitelé také poukazují na negativní stanovisko odboru životního prostředí Krajského úřadu. Přitom o pár stovek metrů dál je v budově Západomoravské vysoké školy naprosto funkční tělocvična, kterou hotelovka donedávna používala. Pravda, přesun studentů o přestávce není pohodlný. Oblíbená byla též u obyvatel sídliště.
|
|
Celý článek...
|
|
Čtvrtek, 18 Prosinec 2014 00:00 |
|
I když se hodnocení v titulku vedení Třebíče dlouhodobě brání, opět je tomu tak. Plánované výdaje převýší předpokládané příjmy o 50 miliónů korun. Jak jinak tedy rozpočet nazvat? A jak schodek vyrovnat? Starosta Pavel Janata (KDU-ČSL) v tom ještě nemá úplně jasno. Nejspíše prý budou použity prostředky z rozvojového fondu, který však je primárně určen k něčemu úplně jinému. Má pokrýt spoluúčast města, pokud si „sáhne“ na dotační peníze. Druhou možností pak je Pavlem Pacalem (Pro Třebíč) tak úporně obhajovaný úvěr.
Stavět deficitní rozpočet je stejný šlendrián, jaký ukazuje naše vláda. I třebíčská radnice rozhazuje. Třeba kritizované zvýšení počtu uvolněných radních způsobí sekyru 1,5 miliónu ročně. Město si zřejmě bude muset na tuto velkorysou trafiku půjčit. Dalším faulem na občany je prodloužení hazardu o rok, což přinese asi 18 miliónů, ale z kapes poplatníků je skrytě vytáhne pokrytí negativních sociálních důsledků a následků kriminality.
|
|
Aktualizováno Čtvrtek, 18 Prosinec 2014 16:20 |
|
Celý článek...
|
|
|
Středa, 17 Prosinec 2014 00:00 |
|
O tom, že v Třebíči je snad nejvíc uvolněných radních na počet obyvatelů v České republice, jsme již referovali. Novým „papalášům“ se to jen těžko odůvodňuje. A tak přišli se zajímavou taktikou. Protože je jich více než důležitých odborů městského úřadu, porcovali kompetence napříč jednotlivými resorty. Opozice na jednání zastupitelstva nevycházela z údivu. Zvláště když na otázku, co vlastně budou padesátitisícoví uvolnění dělat, přišla odpověď: „Práce je dost“. Starosta Pavel Janata (KDU-ČSL) jen neurčitě podotkl: „Věřte, má to svou vnitřní logiku". Podívejme se, jakou.
Vladimír Malý (ČSSD) bude mít v referátu investice, majetek města, který je na stejném odboru, ovšem nikoliv. Podaří se mu z kraje "vydojit" investiční prostředky, jak rád tvrdí? Ani dopravu nebude mít komplet. Městskou mu zastupitelé nesvěřili. Že by to na dispečera dopravy v pekárnách bylo příliš složité? Ale spraví si chuť na veledůležité agendě Zdravé město, kterou zdědil po Marii Černé.
|
|
Celý článek...
|
|
Pátek, 12 Prosinec 2014 09:44 |
|
Případ instalace mé kamery na domě v Židech je obecně znám. Nyní má pokračování. Oč jde? Trochu rekapitulace. Před osmi lety mi někdo střílel do oken. Když po pěti útocích nebyla policie schopna najít viníka, koupil jsem a na doporučení policie nainstaloval kameru se záznamem. Dobrá zpráva – kamera nahrála dva pachatele, člena ODS a známého třebíčského kriminálníka Josefa Truhláře a jeho komplice, zrovna z kriminálu propuštěného výtečníčka Jiřího Eise. Policie případ vyšetřila a státní zástupce zpracoval obžalobu. Špatná zpráva je, že soudce Krátký známé zločince nepoznal a žaloby oba zprostil.
Naopak Josef Truhlář, v galerce přezdívaný Trubka, dal sám trestní oznámení, že jsem ho natočil na ulici bez jeho předchozího souhlasu. Policie sice trestní oznámení odložila, ale udala mne Úřadu pro ochranu osobních údajů. Dostal jsem pokutu 2.500 korun, po odvolání mi byla snížena o tisícovku, nyní případ dál řeší soudy. Řeší, zda když kamera zabírala kromě mého domu i část ulice, a já jsme neměl souhlas útočníků, zda je mohu natočit.
|
|
Aktualizováno Pátek, 12 Prosinec 2014 09:55 |
|
Celý článek...
|
|
|
|
|
<< Začátek < Předchozí 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Další > Konec >>
|
|
Strana 32 z 82 |