Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Aktuality Komentáře
Komentáře
Glosa odpadová PDF Tisk Email
Sobota, 02 Srpen 2014 00:00

Když se navyšovala cena za svoz a likvidaci odpadků, byla opozice proti. Důvod – nebylo to potřeba. Občané totiž ukázněně recyklují a tak vracejí do městské kasy podstatnou část nákladů. Nyní se ukazuje, že tyto hlasy měly pravdu. Společnosti Esko-T totiž vznikl přeplatek. Město se s firmou dohodlo, že přeplatek vrátí. Stane se tak uzavřením již devátého (!) dodatku ke smlouvě o odvozu a odstranění komunálního odpadu.

Celá věc se zdá být na první pohled v pořádku. Jenomže o pravděpodobném přeplatku se vědělo. Město vlastně jen poskytlo firmě Esko-T bezúročný úvěr. Částka přeplatku by se měla rozpočítat mezi poplatníky, občany a firmy, a o přeplatek by měla být snížena cena svozu odpadu v příštím roce. Obávám se, že tomu tak nebude.

František Ryneš

 
Počet úředníků radnice prudce roste PDF Tisk Email
Úterý, 29 Červenec 2014 09:45

Třebíčská radnice uvádí, že počet obyvatel města je 37 200. Jenomže toto číslo je zřejmě vysoce nadhodnoceno. Počítají se do něho i studenti a absolventi středních i vysokých škol, kteří už dávno v Třebíči fakticky nebydlí. Tento počet obsahuje i stovky a možná tisíce lidí, trvale žijících v Praze a v jiných městech Česka nebo v zahraničí. A dokonce jsou v tomto počtu jejich děti, které v Třebíči nikdy nebyly. Námi oslovený úředník města odhaduje, že Třebíč má aktuálně méně než 33 tisíc obyvatel.

S touto skutečností kontrastuje nárůst počtu úředníků. Nejnověji rada města navýšila limit jejich počtu o 16 na těžko uvěřitelných 264 osob. „Je to nejvíce v novodobé historii Třebíče po zrušení okresních úřadů a delimitace na úřady práce,“ prozradil nám dobře informovaný úředník města pod podmínkou anonymity. Záminkou je grant na pedagogické asistenty, kteří budou od září působit na základních školách. Přitom ještě v březnu loňského roku bylo úředníků o rovných 30 méně, 234 lidí. Meziroční nárůst je tedy 13% !!!

Celý článek...
 
Jaderko, čekají tě těžké časy PDF Tisk Email
Čtvrtek, 26 Červen 2014 00:00

V poslední době jsme svědky aktivizace politiků v našem regionu směrem k prodloužení provozu JE Dukovany a dokonce ke zvýšení instalovaného výkonu. O to se má postarat tzv. pátý dukovanský výrobní blok. Podporu tento týden vyjádřilo krajské zastupitelstvo v Jihlavě, pro se vyjádřil i pan prezident Miloš Zeman. Argumenty jsou jasné. Odstavení Dukovan by prý vedlo k sociálnímu kolapsu celé oblasti.

V příštím roce dosáhnou první dukovanské bloky projektované životnosti 30 let. Jestliže má provoz pokračovat, musí být Státním úřadem pro jadernou bezpečnost uděleno povolení k dalšímu provozu. ČEZ dokonce počítá s tím, že se podaří prodloužit až do roku 2035, kdy by elektrárna dosáhla padesáti let. Odborná konference na zámku ve Valči, o které jsme již informovali, měla ukázat jednotný postoj politiků, provozovatele i dozorných orgánů.

„Na konferenci nepojedu,“ říká jeden z lokálních novinářů. „Je to pořád stejné. Politici slibují hory doly, ale ve skutečnosti se nic konkrétního nedovím,“ stěžuje si. Pravda, v minulosti tomu tak bylo. „Valeč“ však byla na výsost zajímavá.

Aktualizováno Středa, 25 Červen 2014 14:48
Celý článek...
 
Jolana s pejsky neprošla PDF Tisk Email
Pátek, 20 Červen 2014 07:35

Nepamatuji se, že by kdy na zastupitelstvu vystoupila Jolana Smolová (přeběhlice z HZNR!). Omezovala se na „zbožné civění“ na starostu Pavla Heřmana (též přeběhlík z HZNR!). Až teď, když se blíží komunální volby, dostala za úkol se zviditelnit. Předložila včera zastupitelům novelu vyhlášky o pohybu psů na veřejném prostranství. Zviditelnit se jí podařilo, i když ne tak, jak asi chtěla. Pořádně se ztrapnila a v  zastupitelstvu vzbudila vlnu odporu.

Oč v novelizované vyhlášce 2/2014 šlo? Veterinářka Smolová chtěla zrušit povinnost vodit psi na veřejnosti na vodítku. Občan dosud musel psa opatřit náhubkem a vodítkem. Nyní by si mohl vybrat jednu z možností nebo usoudit, že pes nekouše a nepřijmout žádné z těchto opatření.

Aktualizováno Pátek, 20 Červen 2014 07:41
Celý článek...
 
Třebíč není hrdá na své velikány? PDF Tisk Email
Čtvrtek, 19 Červen 2014 00:00

Je to 72 let od smrti jednoho z účastníků atentátu na Rainharda Heydricha, Jan Kubiše. Netřeba mnoho připomínat, že je rodákem z Dolních Vilémovic a na třebíčském okrese prožil valnou část svého života. V Praze se koná u kostela sv. Cyrila a Metoděje, kde Kubiš zahynul, vzpomínková akce, které se zúčastní nejvyšší představitelé státu. Dokonce se uzavře úplně Resslova ulice, kde kostel stojí. Naši státníci jsou hrdí na tohoto hrdinu, který šel do akce s vědomím, že se nepodaří tuto celou akci přežít. I když se historici přou, zda tato akce stála za oběť tolika lidí, fakta jsou jasná. Teprve až po tomto činu Francie a Anglie odvolala podpis Mnichovské dohody. Je pravděpodobné, že i bez zásahu západních velmocí, by Německo válku nevyhrálo, nicméně by si udrželo minimálně hranice z Mnichovské dohody. Česká republika by nebyla co dnes, pokud by po válce existovala. Obrovskou zásluhu na zachování státu má právě odboj a jejich akce Anthropoid.

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 Další > Konec >>

Strana 41 z 82