Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Aktuality Komentáře
Komentáře
Glosa morbidní PDF Tisk Email
Pondělí, 09 Červen 2014 07:30

Čestné občanství také „in memoriam“

Rada města chce změnit podmínky udělování čestného občanství Třebíče. Zatímco dosud mohlo být uděleno jen žijící osobě, což je jistě naprosto logické, nyní, jestliže to zastupitelstvo schválí, může se čestným občanem stát i nebožtík.

Proč se tak rada města rozhodla? Záminkou je potřeba udělit tento titul Antonínu Kalinovi, o kterém se donedávna nevědělo, že zachránil, podobně jako sir Winton, židovské děti před téměř jistou smrtí. Nové pravidlo je však dosti diskutabilní. Panuje oprávněná obava, že by je bylo možno zneužít k politickým cílům.

František Ryneš

 
Velký bratr tě vidí! PDF Tisk Email
Neděle, 01 Červen 2014 15:39

George Orwell v roce 1949 vydal román s názvem 1984. Název znamená rok, kdy se odehrává fiktivní příběh o neskutečné totalitě a přísném sledování každodenního života lidí. Orwell psal o svých zkušenostech z válečné Británie, ale i o zkušenostech ze Stalinistického Sovětského svazu. Trochu někde přidal, ale v zásadě se přibližoval k těmto totalitám. Základ byl v heslech režimu: Válka je mír, Svoboda je otroctví, Nevědomost je síla. Kritici oceňují atmosféru, která věrně zobrazuje 50. léta v komunistických zemích.

Bohužel, některé věci se v přeneseném smyslu stále daří uplatňovat i v demokratických zemích. To, že je Svoboda vlastně Otroctví, popisují filozofové již desítky let. V mnoha zemích je poslední heslo také základem demokracie. Manipulace médii je v souladu s myšlenkou, že nevědomost je síla. A v některých případech je válka pokládána vlastně za nejlepší řešení mírových otázek.

Celý článek...
 
Volby do Evropského parlamentu PDF Tisk Email
Úterý, 27 Květen 2014 13:43

Co se chabé účasti týče, nebyla Třebíč výjimkou. Desetiletá masáž „pana profesora“ a jeho bývalé ptákostrany za přispění servilních sdělovacích prostředků udělalo své. Je sice pravda, že i v zavedených demokraciích přišlo volit méně lidí, ale my jsme nedosáhli ani na polovinu průměru, těsně nad 18 %! A Třebíč se svými 17 procenty je ještě o procento horší.

Pravda, nejde vše svést na naše politiky, byť jejich podíl je lví. Lidové moudrosti o vlivu Bruselu na pomazánkové máslo či zakřivení banánů jsou sice spíše úsměvné, ale udělaly své. Předání více pravomocí do ústředí EU by nám však spíše prospělo. Ti, kteří brojí proti Euru, asi přehlédli, že naše centrální banka nás jen tak mimochodem okradla o 10% hodnoty koruny, což by v případě společné měny nešlo.

Nepříznivý vliv mělo jistě i krásné víkendové počasí. U někoho mohl převážit pocit, že Evropa je o.k. nebo že jeden hlas nic neváží.

Jak Tedy Třebíč volila?

Celý článek...
 
Al Capone by se mohl učit... PDF Tisk Email
Pondělí, 26 Květen 2014 06:35

To, že dění v Třebíči ovládá někdo jiný než je vedení města, je mnohým obyvatelům všeobecně známo. Je jen málo měst, kde se vystřídá vedení radnice zleva doprava, od shora dolů a přesto zakázky a ústupky dostávají stále ti stejní. Případ TTS a Richard Horký je toho důkazem. Ať za vedení ČSSD (starosta Mašek), ODS (tandem Uher-Mastný), tak za současného no-name vedení (starosta Heřman – původně HZNR, nyní po několikerém přeběhnutí zřejmě jen TTS, Svoboda – původně TOP 09, nyní neznámo, Pacal – spíše než PRO TŘEBÍČ – PRO HORKY), jdou jako jeden muž na ruku tomuto třebíčskému oligarchovi.

Nyní si spoustu zakázek a kamarádkšeftů pojistil vedením Hospodářské komory. S ním se na vrchol třebíčské podnikatelské sféry vytáhl i Kapucín. Martin Bambus Svoboda a další zastupitelé – Petr Škarabela a Milan Šťastný za odměnu (?) dostávají lukrativní zakázky. Poslední případ se stavbou DDM volá do nebes.

Celý článek...
 
Pijí úředníci i doma fair trade? PDF Tisk Email
Úterý, 13 Květen 2014 07:16

V sobotu byl pořádán Městem Třebíč další happening Férová snídaně, který podporuje férový obchod. Jedná se většinou o potraviny ze zemí latinské Ameriky, ale i z Afriky a dalších částí světa. Po žádosti našich představených se stalo Město Třebíč sedmým fairtradovým městem v ČR. Vedle Litoměřic, Volyně, Vsetína a dalších. Ve světě je to např. Barcelona, Londýn, Poznaň, Tampere atd. Zajímavostí je, že kávová evropská velmoc Itálie se do tohoto programu nezapojuje, stejně jako Portugalsko. Zde byste na mapě fairtradetowns hledali fairtrade města marně. Stejně jako na Slovensku, Slovinsku, či dalších východoevropských zemích. Důvod je jasný. Fair trade zase tak férový není. Minimálně pro zákazníky. O celém problému Fair Trade jsme už na našich stránkách informovali http://www.ihonem.cz/aktuality/komentare/3933-vi-marie-erna-co-je-fair-trade.html .

Stručně řečeno – obchod není charita. Nyní dostal tento „chytrý obchod“ další dimenzi. Jak stojí v prohlášení k propagaci fair trade: Fairtradová káva, čaj a třtinový cukr z Malawi jsou nabízeny návštěvám na odboru kanceláře starosty a místostarostů, ale i na akcích v rámci Projektu Zdravé město a na setkáních členů Komise Zdravého města a místní Agendy 21.

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 Další > Konec >>

Strana 42 z 82