|
Úterý, 31 Květen 2016 12:35 |
|
Už týden se nic nehýbá na stavbě nového mostu přes řeku Jihlavu. Proč? Evidentně kvůli vadě projektu. Stavbyvedoucí Novák potvrdil, že v plánech nebyly zakresleny některé kabely. Dělníci se domnívali, že ty nezakreslené jsou slepé a bez napětí. Potom ovšem jeden z nich přerušili a přitom zjistili, že v něm proud byl.
Nyní tedy musejí prověřovat všechna kabelová vedení, která za 80 let existence mostu mohla změnit trasu i funkčnost. Dělníci obnažují kabely ručně a jeden po druhém prověřují. Podle Nováka to povede k týdennímu zpoždění stavby. Nic se prý ale neděje, stavbaři si již týden „nadpracovali“ dopředu. Jen o tuto rezervu tedy přijdou.
Námi oslovený odborník na kabelová vedení kroutil nevěřícně hlavou. „Nezakreslené kabely? Neznámé trasy? Neznalost, zda jsou pod napětím? Blbost“, říká odborník a vysvětluje mechanizmus.
|
|
Celý článek...
|
|
|
Čtvrtek, 26 Květen 2016 07:31 |
|
Potřeba rekonstrukce Karlova náměstí v Třebíči se nedá popřít. Náměstí neplní uspokojivě svoji společenskou, kulturní, obchodní ani dopravní funkci. Způsob rekonstrukce rozhodne o případné nápravě.
Centrální náměstí města je jeho nejdůležitějším prostorem a je důležité k němu přistupovat s velikou péčí. Nesmí být vytrženo z kontextu širšího centra (Karlovo náměstí, Židovská čtvrť, nábřeží řeky Jihlavy, Komenského náměstí, Stařečka a autobusové nádraží, Jejkov). Přednost celkového obrazu města před součtem jednotlivostí je zásadní pro správnou funkčnost, provoz, ale i identitu města. Město je systém, který se stejně jako živý organismus skládá z jednotlivých orgánů, z částí, které musí společně fungovat jako jeden komplexní organismus. Proto je nutné k formování částí města přistupovat s ohledem na celý systém.
Absence prostorové koncepce, vize a plánu celku a širšího centra potom představuje hrozbu nemožnosti správně specifikovat zadání dílčích úprav. Faktory podmiňující úspěšnost řešení prostoru je potřeba hledat a jednoznačně pojmenovat, aby každý účastník procesu věděl, co je to hlavní pro dobrý výsledek.
|
|
Celý článek...
|
|
Úterý, 26 Duben 2016 08:29 |
|
Od černobylské katastrofy uplynulo třicet let. Stala se synonymem pro jaderné nebezpečí a aroganci komunistického režimu. Vraťme se o těch třicet let zpět a podívejme se, jak k největší havárii v dějinách mírového využití došlo a jak se zachovalo politické vedení v Třebíči i vedení na JE Dukovany.
Především je třeba připomenout, že černobylské reaktory pracují na úplně jiném principu, než „dukovanské“. Neutrony v palivových článcích sovětské jaderky byly moderovány grafitem, aktivní zóna byla chlazena vodou. Tento typ reaktoru má jednu nepříjemnou vlastnost, kladný teplotní koeficient reaktivity. Česky řečeno – čím více narůstá teplota, tím více se rozvíjí štěpná reakce a tím i výkon reaktoru, což znovu zvyšuje teplotu a reaktivitu. To je nebezpečná kladná zpětná vazba, tvořící začarovaný kruh. U dukovanských reaktorů, moderovaných i chlazených tlakovou vodou, je tomu naopak. Reaktivita v případě přehřátí či úniku chladiva klesá natolik, že se štěpná reakce z fyzikálních důvodů sama utlumí, je třeba však odvádět zbytkové teplo.
Jaký byl průběh černobylské havárie? V noci 26. dubna byl naplánován nebezpečný experiment.
|
|
Celý článek...
|
|
|
Úterý, 22 Březen 2016 08:24 |
|
Město Třebíč se ústy místostarosty Pavla Pacala rádo chlubí přípravou nových stavebních míst. „Nové rodinné domy by měly do tří let stát v ulicích Alšova a Švabinského. V letošním roce bude k dispozici dalších 11 pozemků v lokalitě Na Kopcích – východ a v roce 2017 Na Kopcích – západ celkem 31 pozemků pro individuální výstavbu. O rok později se počítá přibližně s 50 parcelami za poliklinikou na ulici Vltavínská. Celkem vznikne více než 90 nových rodinných domů“, stojí v materiálu města.
Jenomže zasíťování nových stavebních pozemků má jednu velkou slabinu. Nepovede k nim plynová přípojka. Zato budou povinně napojeny na horkovod, který je ve vlastnictví podnikatele Richarda Horkého. Tím je ovšem vyloučeno svobodné rozhodnutí budoucích stavebníků, jaké médium použít k vytápění.
|
|
Celý článek...
|
|
Pátek, 11 Březen 2016 00:00 |
|
Již několik měsíců se proslýchá, že okolo Západamoravské vysoké školy krouží několik zájemců. Místostarosta Pavel Pacal, který je za město Třebíč členem správní rady, v polovině února na jasný dotaz posloužil jen vyhýbavými odpověďmi. On prý nic neví, zeptat se máme pana rektora. Bylo jasné, že místostarosta buď nemluví pravdu nebo o dění ve škole nic neví. Jak jinak si vysvětlit, že předseda správní rady ZMVŠ Miroslav Wolf už 2. prosince loňského roku odpovídal zájemci o vstup s prosbou o posečkání?
Minulý týden se pomalu začala mlha zvedat. Rada města totiž projednávala zájem Vzdělávacího institutu Praha o vstup do třebíčské vysoké školy. A doporučuje zastupitelstvu nabídku zamítnout.
Co zájemce navrhuje? Zavazuje se zajistit po právní, personální a finanční stránce sloučení ZMVŠ a Vzdělávacího institutu Praha a převedení do formy ústavu (z.ú). Dále se zavazuje financovat přijímací řízení, provoz a rozvoj školy v Třebíči, v Praze i jinde. Zachovat stávající akreditace a usilovat o získání nových.
|
|
Celý článek...
|
|
|
|
|
<< Začátek < Předchozí 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Další > Konec >>
|
|
Strana 21 z 82 |