Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Aktuality Komentáře
Komentáře
Jak zastavit úpadek do provinčnosti PDF Tisk Email
Pátek, 17 Duben 2015 00:00

Třebíč chce uvolnit pozemky na stavbu rodinných domků. Po vzniku aféry, kdy se úředník města vysmál zájemci o stavbu rodinného domu panu Vystrčilovi slovy: „Tak to se odstěhujte z Třebíče,“ se vedení radnice chytlo za nos. Mimochodem, stále se neví, který úředník má dnes již proslulou hlášku na svědomí. Druhým impulzem může být fakt, že počet obyvatel Třebíče již klesl pod 37 tisíc, za loňský rok o 215. Fakticky je však o pár tisíc nižší, když počítáme i mladé, kteří jsou zde pouze trvale hlášeni.

Tisková mluvčí Irini Martakidisová tuto mediální bombu uvedla tím, že v programovém prohlášení Rady města Třebíče na období 2014 - 2018 má velmi důležité místo incoming.

Celý článek...
 
Umíme postavit 5. blok včas? Těžko. PDF Tisk Email
Čtvrtek, 02 Duben 2015 06:15

Již delší dobu se angažují politici a „jaderní inženýři“ v prodloužení provozu JE Dukovany. K tomu má posloužit tzv. pátý dukovanský blok. Podporu vyjádřilo krajské zastupitelstvo v Jihlavě, pro se vyjádřil i pan prezident Miloš Zeman. Argumenty jsou jasné. Odstavení Dukovan by prý vedlo k sociálnímu kolapsu celého regionu.

Letos dosáhnou první dukovanské bloky plánované životnosti 30 let. Jestliže má provoz pokračovat, musí být Státním úřadem pro jadernou bezpečnost uděleno povolení k dalšímu provozu. ČEZ dokonce počítá s tím, že se podaří prodloužit provoz až do roku 2035, kdy by elektrárna dosáhla padesáti let provozu.  Představitelé projaderných iniciativ a ČEZ loni v létě zorganizovali konferenci na zámku ve Valči, která měla ukázat jednotný postoj politiků, provozovatele i dozorných orgánů.

Pak se dlouho nic nedělo. Možná proto koncem března připravili novou konferenci pod názvem Umíme postavit 5. blok v Dukovanech včas? Pořadatelé, Energetické Třebíčsko, Ekoregion 5, Energoregion 2020 a OHK Třebíč, sezvali hvězdné obsazení referujících, které slibovalo zajímavé přednášky.

Aktualizováno Čtvrtek, 02 Duben 2015 06:24
Celý článek...
 
Počet obyvatel stále klesá… PDF Tisk Email
Pátek, 27 Březen 2015 07:34

Stav počtu obyvatel v Třebíči stále klesá. Tento trend nezastaví bohužel ani současná koalice. Na konci roku byl stav přistěhovalí versus vystěhovalí na Třebíčsku mínus 300 obyvatel. Na okrese Třebíč vede samozřejmě Třebíč, kde byl úbytek více než 210 obyvatel, dále v Moravských Budějovicích, Jemnici a Náměšti. Naopak počet obyvatel se zvýšil v Hrotovicích, nebo v Jaroměřicích. V Třebíči, jako druhém největším okrese Kraje Vysočina, je i nižší porodnost a vyšší úmrtnost, než v menších okresech. První příčku ale zabírá v počtu umělých přerušení těhotenství. Pozitivem je snad o něco menší rozvodovost, oproti jiným krajům. Jediný Třebíčský okres má rozvodovost pod 50% - 46,64%. Naopak na Havlíčkobrodsku je to skoro 55%!

Jak z toho ven? Těžko! Mladí nemají zájem o klasickou práci, i když jim některé podniky nabízí dobrou příležitost. Proto se stěhují do měst, kde se kumulují administrativní firmy a nabízí relativně lehkou práci za zajímavé peníze. Město Třebíč pro oživení také mnoho nedělá. Hloupé řeči o možnosti investorů z JAR jsme už slyšeli a četli mnohokrát.

Celý článek...
 
Pouhá cenzura nebo Zeibertův nátlak? PDF Tisk Email
Čtvrtek, 26 Březen 2015 07:38

TŘEBÍČÁCI: Pokud chcete točit dokument o Třebíči, připravte se na to, že hned po jeho dokončení (ale PŘED uveřejněním) se to záhadou dostane do rukou radnici, a v tu chvíli už vám volá Zeibert, a tichým StBáckým hlasem vám tyká a říká, co teď se svým dokumentem uděláte a že ho nebudete v kině promítat. Druhá strana mince, co říct. … Debata je totiž jediná šance, jak si může film uchovat svou objektivitu, jinak je, jak jsme se dozvěděli od pana Zeiberta, který je hrozně pro mladý lidi a pro kulturu, hloupý a není nestranný. Posuďte sami.

Aktualizováno Čtvrtek, 26 Březen 2015 12:17
Celý článek...
 
ZMVŠ opět natahuje ruku PDF Tisk Email
Úterý, 24 Březen 2015 14:40

Už je to evergreen. Západomoravské vysoké škole dojdou peníze na provoz a tak osloví město. Dejte další! A město dá. A neuplyne ani rok a peníze jsou ty tam. To se opakuje s pravidelností mořského přílivu a odlivu. Jaké jsou důvody neutěšeného stavu?

Dá se říci, že dvojí, objektivní a subjektivní. Prvním objektivním důvodem je fakt, že je stále méně dětí a tudíž i potencionálních zájemců o vysokoškolské studium a „kamenné“ univerzity dělají všechno možné, aby soukromé školství vytěsnily z trhu. Druhým objektivním důvodem je, že se na ZMVŠ platí školné. Úvahy o tom, že zakrátko zavedou placené studium i veřejné vysoké školy, nenašly, díky socialistické vládě, naplnění. Na tento fakt upozornil na posledním jednání zastupitelstva Milan Šťastný (Břehy).

Jenomže to je jen půl pravdy. Mnohem závažnější jsou příčiny, které si škola zavinila sama. Vedení nevěnovalo dostatečnou pozornost přednášejícím. Na ZMVŠ učil doslova kde kdo. Na to upozorňovala akreditační komise dlouhou dobu. Kupříkladu Marie Černá, a nejen ona, neměla kvalifikaci v oboru, který přednášela. Pedagogové nevykazovali, až na výjimky, publikační činnost. Garanti předmětů byli z valné části staří jak Metuzalém, někteří měli tolik částečných úvazků, že na spánek jim nezbyl čas.

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Další > Konec >>

Strana 30 z 82