Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Aktuality Zprávy Policisté se zaměřili na kontroly honů
Policisté se zaměřili na kontroly honů PDF Tisk Email
Neděle, 05 Listopad 2023 07:17

Loni v říjnu jsme v rámci kontrol zjistili u jednoho myslivce přítomnost alkoholu v dechu

Každoročně v podzimních měsících provádějí policisté z odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Krajského ředitelství policie kraje Vysočina kontroly na mysliveckých honech. Včera ráno policisté vyjeli zkontrolovat hon do vesnice Bílý Kámen na Jihlavsku. Při kontrole dvou desítek myslivců jsme nezjistili žádná pochybení. Všichni myslivci se také podrobili orientační dechové zkoušce a ve všech případech byl výsledek dechové zkoušky negativní.

Dohled nad konáním mysliveckých honů budou policisté stejně jako v předchozích letech provádět až do konce letošního roku. V průběhu letošních podzimních kontrol jsme zatím (do 3. listopadu 2023) v našem kraji provedli kontrolu na 8 honech. Při kontrolách se policisté zaměřují především na kontrolu dokladů, a to zbrojních průkazů a průkazů zbraní.

Pokud se honu účastní cizinec, musí předložit Evropský zbrojní pas. Důležitou součástí je fyzická kontrola zbraní, u kterých ověřují zejména výrobní číslo, a také zda je předložená zbraň opatřena platnými zkušebními značkami. Policisty zajímá i celkový technický stav střelné zbraně – zde není mechanicky nebo jinak poškozená. Na místě policisté provádějí orientační dechové zkoušky s cílem prověřit, zda nejsou myslivci před honem nebo v jeho průběhu pod vlivem alkoholu.

 

Loni jsme zkontrolovali v našem kraji cekem 73 honů, 1557 myslivců a stejný počet zbraní. V loňském roce při jedné z říjnových kontrol honů na Třebíčsku jsme zjistili u jednoho účastníka honu při provádění dechové zkoušky pozitivní výsledek – 0,58 promile alkoholu v dechu. Tento sedmačtyřicetiletý muž navíc při kontrole nepředložil průkaz zbraně. Dopustil se tak dvou přestupků na úseku střelných zbraní a střeliva. Za tato porušení mu policisté uložili na místě pokutu v příkazním řízení ve výši 5 000 korun, zadrželi mu střelnou zbraň a z honu ho vyloučili.

„Zejména kontrole technického stavu zbraně věnujeme velkou pozornost. Pokud zjistíme, že stav zbraně je nevyhovující, zakážeme jejímu držiteli střelbu a vyzveme ho, aby předložil zbraň Českému úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva. U všech osob, které při honu manipulují se zbraní, mohou policisté provádět orientační dechovou zkoušku, a to nejen na začátku honu, ale také v jeho průběhu nebo těsně po jeho skončení,“ upozornila k průběhu kontrol plk. Mgr. Věra Kazatelová, vedoucí odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

V případě, že by policisté v rámci kontroly u myslivce při konání honu zjistili požití alkoholu, nesměl by dále pokračovat a na místě bychom zadrželi jeho zbraň. Podle množství zjištěného alkoholu by v případě, že by se jednalo o přestupek, uložili pokutu v příkazním řízení nebo zjištěné

protiprávní jednání oznámili k projednání správnímu orgánu. Pokud policisté při honu zjistí u některé osoby porušení zákona, mohou na místě uložit blokovou pokutu až do výše pěti tisíc korun. Když je protiprávní jednání závažnějšího charakteru, policisté ho oznamují k projednání správnímu orgánu. Tam hrozí ve správním řízení pokuta ž 50 000 korun. V případě, že se držitel zbraně dopustí v době tří let dvou v zákoně vyjmenovaných přestupků, hrozí mu odnětí zbrojního průkazu, neboť přestane splňovat podmínku spolehlivosti podle zákona o zbraních. V případě, že by naměřená hodnota byla vyšší než jedno promile, jednalo by se o trestněprávní jednání – podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Velice důležité je pro účastníky honu, aby dodržovali všechna bezpečnostní pravidla, aby nedošlo při honu ke zranění. Důležitou roli hrají také reflexní prvky oblečení s těmito prvky, které zvyšují viditelnost, a to zejména při zhoršených klimatických podmínkách. V roce 2020 jsme v souvislosti s mysliveckými hony museli řešit dvě mimořádné události, při nichž došlo ke střelným poraněním dvou účastníků honu. Tyto případy se staly na Jihlavsku při naháňce na divočáky a na Třebíčsku při honu, kdy při střelbě na zajíce zasáhly broky do nohy dalšího účastníka honu. Oba případy jsme prověřovali pro podezření z trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti.

Dana Čírtková

 

Aktualizováno Neděle, 05 Listopad 2023 07:22