Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Aktuality Zprávy Výstava v Zadní synagoze
Výstava v Zadní synagoze PDF Tisk Email
Pátek, 02 Únor 2024 14:49

ANTONÍN KALINA A DĚTI BUCHENWALDU

Když američtí vojáci osvobodili 11. dubna 1945 Buchenwald, objevili tam i kolem 900 dětí, z nichž naprostá většina byli židovští chlapci. Rozhodující podíl na jejich záchraně měl politický vězeň Antonín Kalina, jehož jméno si zaslouží být přinejmenším stejně známé jako jména Oskara Schindlera a Nicholase Wintona. Výstava obsahuje 36 podobizen osvobozených dětí včetně jejich životopisných údajů. Jejich životním příběhům patří pozornost a obdiv stejně jako Kalinovu hrdinství a hrdinství jeho spolupracovníků. Odborné pesimistické předpovědi těžkého poškození duševního zdraví se nenaplnily. Velká většina dětí dokázala založit rodinu a žít plnohodnotný život. Někteří z nich vynikli ve svých oborech, dokonce zde najdeme nositele Nobelovy ceny (Elie Wiesel a Imre Kertész).

 

Záměrem výstavy je rozvíjet kolektivní paměť a historické vědomí, zejména však prezentovat příběhy hrdinství, empatie a morální integrity. Projekt vyrůstá z přesvědčení, že v době rostoucí nesnášenlivosti a polarizace je nezbytné upozorňovat na inspirující příklady morálních hodnot. Chce je podporovat mezi nejmladší generací tím, že jí dá příležitost podílet se na objevování a vyprávění těchto příběhů. Úkolem studentů je provádět výzkum týkající se osudů zachráněných dětí, například zjišťovat životopisné informace. Projekt bude pokračovat na školách a v synagogách – připomínat hrdinské skutky a současně inspirovat návštěvníky k tomu, aby si položili otázku „Jak bych se zachoval v podobní situaci já?“

Zadní synagoga, Třebíč, 9. února – 30. června 2024

Autor výstavy: Jaroslav Anděl

Na přípravě výstavy se podíleli studenti Gymnázia Třebíč a Gymnázia Jana Keplera v Praze pod vedením pedagogů Anety Chytkové a Petra Zemánka.

 

Eva Veškrnová