Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Aktuality Zprávy Třebíč metropolí hazardu na Vysočině
Třebíč metropolí hazardu na Vysočině PDF Tisk Email
Sobota, 23 Červen 2012 06:18

Neuralgickým bodem programu čtvrtečního jednání zastupitelstva byla vyhláška, kterou měl být zakázán v Třebíči hazard, stejně jako je tomu v Jihlavě, v Jaroměřicích a jinde.
Místostarosta Pavel Pacal (Pro Třebíč) však prosazoval návrh pouze na omezení heren v místech, kde již nyní hazard úspěšně dře z gamblerů kůži. Návrh vyhlášky z dílny vedení radnice tak legalizuje herny, které byly zřízeny v minulosti v rozporu s tehdy platným zákonem v blízkosti škol, kostelů a veřejných institucí. Zástupci hazardu, které radnice iniciativně požádala o názor na vyhlášku, prý slíbili, že když budou moci pokračovat, stáhnou z fasád reklamy, instalují kamerový systém a nedovolí hrát osobám mladším 18 let. Závazek prý deklarovali písemně, což je podle Pacala silnější oprať, než zrušující vyhláška.
To se nelíbilo Julii Dolejší (KSČM). Hlavně protiprávnost zřízení poloviny heren. „Z Třebíče se stane kasino Vysočiny,“ prorokovala. Její stranický kolega Zahrádka nevěří, že herny budou hrát fér.
Jaromír Barák (HZNR!) slibům hazardních firem také nevěří. „Nebudou mít blikající reklamy, ale klidně to nahradí inzeráty, bilbordy nebo letáky,“ domýšlel. Velkým rizikem je podle Baráka i to, že na adresách, které město vyhláškou povolí, vzniknou další herny. Navíc ministerstvo financí, které se dnes ptá radnice na názor, když povoluje hazardní videoterminály, už tak nemusí činit, protože žadatel předloží městskou vyhlášku, že je v tomto místě herna povolena.
Po delší diskuzi nechal starosta o kontroverzní vyhlášce hlasovat. Návrh byl schválen devatenácti hlasy. Pro legalizaci heren hlasovali všichni učitelé v zastupitelstvu: Pavel Pacal (Pro Třebíč), Karel Dolák (ODS), Milan Zeibert (Břehy) i Pavel Svoboda (TOP 09). Pro se vyslovil i lékař Karel Janíček (KDU-ČSL).

Co čtvrtečnímu rozhodnutí zastupitelstva předcházelo?
S návrhem na zrušení hazardu v Třebíči přišla zastupitelka Marie Rynešová (HZNR!) již v minulém roce. Tehdy o řádně předneseném návrhu usnesení nedal starosta Pavel Heřman hlasovat. Na prosincovém zasedání tedy návrh přišel znovu.
Diskuze byla tenkrát dlouhá a bouřlivá. Vedení města snášelo argumenty proti zákazu hazardu. Výpadek financí, strach ze soudních sporů, žádná kriminalita a pod. Nakonec však muselo ustoupit přesile zastupitelů. Ti schválili následující usnesení: „Zastupitelstvo města rozhodlo vyjádřit vůli zrušit v mezích zákonných možností hazardní provozovny v Třebíči a dát podnět k přijetí obecně závazné vyhlášky k dosažení tohoto cíle.
Třebíčské zastupitelstvo zřídilo pracovní skupinu, která dostala za úkol navrhnout, jak město zbavit hazardu. Komise se, stejně jako před tím zastupitelstvo, jednomyslně rozhodla hazard v Třebíči úplně zakázat vyhláškou. Na svém druhém zasedání zvolila ze dvou návrhů, které vypracoval finanční odbor, variantu podle nového Zákona o loteriích.
To se nelíbilo Radimu Švejdovi (ČSSD). „Proč není vyhláška na stole, když komise jednomyslně schválila zrušení hazardu?“ ptal se rozhořčeně. Heřman zareagoval mimo mísu. „Pracovní skupina nerozhoduje, jen navrhuje. Vyhláška bude zastupitelstvu předložena ve variantách a oni budou hlasovat, pro kterou se rozhodnou.“ Zřejmě zapomněl, že už minulé zastupitelstvo o zrušení hazardu rozhodlo a nová vyhláška již byla ve dvou variantách vypracována a jedna z nich skupinou schválena.
Na radnici přišly tři dopisy, kde hostinští a právníci hazardních společností městu vyhrožují soudy. Ani Pacal, ani Heřman však nechtěli prozradit, kdo je autorem dopisů, jaký je jejich obsah a jakou tedy mají váhu. Prostě tuto informaci před kolegy zastupiteli svévolně utajili.
Heřman s Pacalem pořád opakovali, že ve hře je více alternativ. Z logiky věci tedy i alternativa zachování hazardu v nějakém rozsahu a formě. „Nemůžeme akceptovat jedinou alternativu, kterou navrhuje skupina,“ tvrdil dokola Pacal.
Zastupitelstvo zřídilo pracovní skupinu proto, že problém zákazu hazardních přístrojů není jednoduchý. Členové skupiny mají za úkol problém nastudovat a navrhnout ostatním správnou alternativu řešení, fundovaně podloženou po stránce legislativní i praktické. Tedy žádné alternativy. Jenomže to se právě nezamlouvalo Heřmanovi s Pacalem. Nevzdali se tak lehko. Teď tedy vrátili hazard do hry zadnímu vrátky. Podezření z korupce, které by s konečnou platností zažehnalo schválení vyhlášky o úplném zákazu hazardu, se znovu neodbytně vkrádá do myslí občanů.

František Ryneš

Aktualizováno Pondělí, 25 Červen 2012 13:22